Kirjautuminen tunnuksilla

     Rekisteröidy käyttämällä:

UlkoilunMaailma.fi Haku

UlkoilunMaailma.fi Some






Ulkoilusää nyt

Helsinki 12 °C
Kuopio 11 °C
Kuusamo 8 °C
Oulu 9 °C
KiIttilä 9 °C
Ivalo 9 °C
  19.05.2012 Wetter Ostsee

Kirjautuminen



Yhteistyössä

UlkoilunMaailma.fi:n viimeisimmät Blogit

Previous Seuraava
  • 1
  • 2
Natura Vivan Melontablogi - Koskimelontakauden avaus Etelä-Suomessa Natura Vivan Melontablogi - Koskimelontakauden avaus Etelä-Suomessa Kisaviikonloppua edeltävä aika kului seuraillen tulvaennusteita, näiden mukaan tulossa olisi ollut viimevuosia maltillisempi vedenkorkeus.... Tutustu tarkemmin
Natura Vivan Melontablogi - Melonnan talviharjoittelua Natura Vivan Melontablogi - Melonnan talviharjoittelua Pohjoisen joet ja järvet jäätyvät talvella. Pilvistä tiivistyvä kosteus sataa jäätyneessä muodossa maan pinnalle. Meloja ei voi kuin nöyrt... Tutustu tarkemmin
Carinan blogi - Miten kiivetä tulivuorelle? Carinan blogi - Miten kiivetä tulivuorelle? Kun lähdin Papualle kiipeämään Carstensz Pyramidia päätin samalla kiertää Indonesian lähisaaria. Ensimmäinen pysähdyspaikka oli Balilla, j... Tutustu tarkemmin
Niklas's blog - Action days: Grossglockner summit, splitb.tours. freeride competitions and epic climbing Niklas's blog - Action days: Grossglockner summit, splitb.tours. freeride competitions and epic climbing Last weeks has been busy and lot of action, even if the weather hasn’t been the best every day. A long time dream came true last week Thu... Tutustu tarkemmin
Tuomaksen blogi - Torres Del Paine – yksi kansallispuistojen helmistä Tuomaksen blogi - Torres Del Paine – yksi kansallispuistojen helmistä Käytyämme hieman harrastamassa niin kutsuttua seikkailu-urheilua Patagonian eteläisissä osissa, saimme yhdessä joukkeemme jäsenten Mikon &... Tutustu tarkemmin
Natura Vivan Melontablogi - Eskimokäännös - Tarpeellinen taito? Natura Vivan Melontablogi - Eskimokäännös - Tarpeellinen taito? Eskimokäännöksen tekniikan kehittivät eskimot, joille tämän taidon hallinnassa oli kysymys elämästä ja kuolemasta. Vesi Grönlannissa on ym... Tutustu tarkemmin
Essin blogi - Musiikkia korville Essin blogi - Musiikkia korville Luonnossa on miljoonia ääniä, joista huomaame vain muutamia. Kun tukkii suunsa, kuulee enemmän ja kun sulkee silmänsä kuulee vielä enemmän... Tutustu tarkemmin
Carinan blogi - Seuraavalle 7summitsille! Carinan blogi - Seuraavalle 7summitsille! Suuren unelmani Mt. Everestin kiipeämisessä onnistuttuani päätin jatkaa maailman korkeimpien vuorten kiipeämistä. Tänä vuonna tarkoituksen... Tutustu tarkemmin
Tuomaksen blogi - Vuonna 2012...?
Kirjoittanut Tuomas   
07.11.2011 14:45

Nykyään en vaivaudu puhumaan tulevasta koska asioilla on tapana muuttua, jättää toteutumatta taikka ne isoista ponnisteluista huolimatta eivät konkretisoidu. Sitten on tullut horistua turhaan asioista jotka eivät toteutuneet. Tällä kertaa ajattelin kuitenkin valottaa tulevan kauden suunnitelmia liittyen seikkailu-urheiluun koska moni näistä näyttää oikein hyvältä, tässä vaiheessa.

Edellisessä kirjoituksessani viittasin jääkiipeilykauden alkamiseen. Päätin että tulevalla kautena jää hakut varastoon ja keskityn pelkästään seikkailu-urheiluun ja tämän alalajien harjoitteluun. Vuonna 2012 tulee vielä vähemmän kiipeilyä kun tänä vuonna. Tämähän alkaa kuulostamaan pikkuhiljaa tavoitteelliselta seikkailu-urheilun osalsta. Saapa nähdä tuottaako se sen enempää tuloksia kun tähänkään asti, ;o)

Aloitin tämän viikon maanantaina eräänlaisen vasteharjoitteluun liittyvän harjoittelukauden. Matalatehoista juoksua, pääsääntöisesti reppuselässä ja vaihtelevalla alustalla. Tämän tarkoitus on vahvistaa niveliä ja jalkapohjia tulevalle kaudelle, ja myös helmikuun Chilen kisaa varten. Seuraavat 5 viikkoa meneekin juoksupainotteisesti pääsääntöisesti työmatkoja hyödyntäen. Tähän päälle melontaa sen verran mitä iltaisin lasten nukkumaan menemisen jälkeen koen välttämättömäksi, 3-4 tuntia viikkotasolla. Maastopyörääkin pitäisi muistaa ulkoiluttaa tasaisen varmasti. Mistä se kaikki aika oikein löytyy...?

Kausi 2012 alkaa Chilestä, ohjelmassa on Patagonian Expedition Race, ja reissussa ollaan näillä näkymin 09.-26.02.2012. Itse kilpailun starttilaukaus kajahtaa 14.päivä jossain lähellä Punta Arenasta ja mikäli hyvin käy, maaliviiva ylitetään viimeistään 22.päivä Cape Hornissa. 8 vuorokautta. Tästä projektista voi lukea lisää meidän joukkueemme sivuilta, lähipäivinä tulee isompi juttu siitä minkälaisesta kisasta on oikein kyse. www.ulkoilunmaailma.fi/team

Maaliskuu menee käytännössä toipuessa kisasta ja hyvin kevyellä harjoittelulla. Kotimaan kauden starttaa mitä todennäköisemmin Multisport-cupin Spring Adventure Toukokuussa. Suomessa käydään kesän aikana monta hienoa kilpailua, Cupin kisat, Geopark Challenge ja paljon muuta.

Olemme joukkueen sisällä pohtineet mitä muuta sitä 2012 kauteen tulisi sisällyttää. ARWS (kisasarja johon seikkailu-urheilun maailman parhaat joukkueet osallistuvat) kisoista tapetilla on Sveitsin Apex sekä Suomen ARWS-osakilpailu jonka tarkka ajankohta heinäkuussa selvinnee hyvinkin pian. www.arworldseries.com

Nyt kun näyttää siltä että joukkueellamme alkaa olemaan 3-4 isoa kisaa 2012 vuodelle kiikarissa, tarkoittaa se henkilökohtaisella tasolla sitä että realistinen mahdollisuus on osallistua maksimissaan kahteen isompaan kisaan. Perhe ja työ, fysiikan lisäksi, luo kuitenkin realiteetit osallistumisen määrälle niin ulkoisissa kuin kotimaisissa koitoksissa.

Pyrin kuitenkin olemaan aina valmiina, kuin partiopoika, kisoja varten ja siksi kokonaisuuden hallinta alkaa vaikuttamaan hyvinkin suunnitelmalliselta ja kurinalaiselta. Ainakin omassa päässä. Se että miten tämä nyt sitten heijastuu ulospäin, onkin toisenlainen asia. Moni kun ei pidä esimerkiksi työmatkoja edes treenaamisena. Ja voihan sitä sitten kuvitella vaikka mitä tavoitteita muutaman viikkotunnin treenimäärällä tavoitteiden osalta jos karsii nuo ”aina jonkin yhteyteen” ängetyt treenit totaalimäärästä pois. Kotona asiat näyttävät varmasti samanlaiselta vouhottamiselta kuin tähänkin asti. Työpaikalla työkaverit pitävät varmasti yhtä kahelina kuin ennenkin.

Kurinalaisuuden puute ja lyhytnäköisyys ovat olleet minulle pitkään merkittäviä ongelmia monessa asiassa kehittymisen suhteen. Jokin vain kolahti paikalleen. Enkä edes tiedä miksi. Enkä edes välitä mikä. Lopputulos ratkaisee. Se että pystyy kurinalaisuuteen yhdellä elämän osa-alueella, on helposti laajennettavissa muille osa-aluille. Jos pystyn lähtemään pimeällä merelle myrskyssä melomaan niin voisi olettaa että myöskään esimerkiksi imuri ei olisi aivan niin kamalan pelottava kapistus siellä kaapissa.

Tavoitetila 2012 vuodelle kokonaisuutena koostuu yksinkertaisista asioista. Olla läsnä perheelle ja kantaa vastuunsa isänä sekä puolisona. Hoitaa työnsä hyvin, aina vähän olettamusta paremmin. Treenata kovaa mutta järjellisesti jotta kilpailuissa pärjäisi paremmin Ymmärtää kokonaisuutta ja rakentaa entistä parempi balanssi näiden asioiden välillä. Yksinkertaista eikö totta? Vaan eipä ole tilaa yhtään millekään muulle mikäli haluan nämä asiat hoitaa hyvin. Mitä sitten? Eipä mitään, se vain on niin. Monesta asiasta on pitänyt pystyä karsimaan ja vielä pitäisi pystyä karsimaan lisää jotta olisi aikaa niille asioille mitkä ovat merkityksellisiä näiden asioiden valossa. Ei ole aikaa notkua naamakirjassa eikä ole aikaa tutustua juutuupissa uusien bändien uuteen tuotantoon, tai katsoa telkkaria... Ja tiimikavereille varmasti suurena helpotuksena, ei ole aikaa kirjoitella kaiken maailman asioista kuolettavan väsymyksen tilaan asti kestäviä novellikokoelmia jotka tunnetaan myös sähköposteina. :o) Naiivia valitusta vapaa-ajan puutteesta eikö totta..? Mutta minun mielestä tämän toteuttaminen vaatii sitä että kykenee käsittelemään kokonaisuuden vaatimaa mukavuustason siirtämistä hyvin kauas siitä mihin olen aiemmin tottunut. Minä kun olen vähän tällainen mukavuudenhaluinen kaveri. Tämän kautta elämän sisällön merkitys terävöityy ja nautinto syntyy erilaisista asioista kuin tähän asti.

Katsotaan millainen pannukakku vuodesta 2012 tulee. Ajatus on hyvä. Toteutus..?

Piru, ei kuvia? Ei kuvia – ei ole mitään mikä liittyisi asiaan tai kuvastaisi sitä mitä kirjoitin. Tulevaisuutta ei voi valokuvata.

Laitetaanko silti muutama, vaikka ihan vaan kiva kuva? No laitetaan sitten... 4 kuvaa lokakuulta ja yksi vuodelta 2010.

Linkit

www.ulkoilunmaailma.fi/team/
www.patagonianexpeditionrace.com/
www.arworldseries.com/
www.youtube.com/watch?v=VFbSQj3EzTI&feature

Tuomas {jcomments on}

 

Kommentoi tätä artikkelia
Sinun pitää ensin kirjautua tai rekisteröityä voidakseni ottaa osaa keskusteluun.

UlkoilunMaailma.fi - Foorumilla nyt!

UlkoilunMaailma.fi - Uutiskirje

Ulkoilun Maailma.fi - Uutiskirje listaa viikon luetuimmat uutiset ja esittelee viikon blogin. Uutiskirje julkaistaan perjantaisin aamupäivällä (poislukien pyhät, reissut yms.). Jokaisen Uutiskirjeen lopussa on linkki postituslistalta poistumiseen. Uutiskirjeen lisäksi sähköpostitietoja ei käytetä muuhun postittamiseen.

Tapahtumakalenteri